Hamilelik Nedeniyle Miras Paylaşımının Ertelenmesi

Mirasın açıldığı tarihlerde mirasçı olabilecek bir gebelik (hamilelik) durumunda bebeğin doğumu gerçekleşene kadar mirasın paylaşımı ertelenmektedir. Kimi zaman miras bırakan kişinin vefatının olduğu tarihlerde mirasçılığı ve mirasın paylaşımını etkliyecek bir hamilelik söz konusu olabilmektedir. Bu gibi bir durumda mirasın paylaşımı anne karnındaki ceninin doğumuna kadar ertelenmekte ve gebe olan bireyin geçim masraflarının terekeden sağlanması talep edilebilmektedir.

 Hamilelik Nedeniyle Miras Paylaşımının Ertelenmesi

Medeni Kanunun 643. Maddesi cenin nedeniylemirasın ertelenmesine ilişkin hükmü içermektedir.

 

Mirasın açılacağı tarihte gebelik durumunun olması, mirasçıları ve mirasçıların payına düşecek olan mirası direk olarak etkileyeceğinden Kanun böyle bir hükme gerek görmüştür.

 

Bu duruma örnek vermek gerekirse miras bırakacak olan kişinin eşinin hamile olması durumunda eşin ve diğer çocukların mirastan alacakları paylar değişecektir. Daha açık bir ifadeyle miras bırakan kişinin eşi ve 3 çocuğunun olduğu varsayılırsa miras bu 4 kişi arasında yasal olarak paylaştırılacakken, eşin miras açıldığı tarihte hamile olması mirasçı sayısının gebelik sonunda farklılık göstereceği nedeniyle miras paylaşımı gebeliğin sona ermesine kadar ertelenecektir. Tabi ki burada hamilelik sonunda çocuğun dünyaya gelmiş olması gerekir. Ceninin anne karnında vefatı(doğumun gerçekleşmemesi) durumunda ise miras, mevcut mirasçılara pay edilecektir.

Hamilelik Nedeniyle Miras Paylaşımının Ertelenmesi
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Bir Cevap Yazın


4 × yedi =