Miras Açılmadan Önce Yapılan Sözleşmelerin Geçerliliği

Miras bırakan kişinin katılmadığı veya miras bırakan kişinin izninin olmadığı durumlarda, her hangi bir mirasçının diğer mirasçılar ile ya da farklı 3. bir kişi ile yapmış olduğu sözleşmelerin hukuki açıdan bir geçerliliği bulunmamaktadır. Söz konusu şekilde yapılmış bir sözleşme gereğince yerine getirilmiş olan edimlerin geri verilmesi istenebilmektedir.

Miras Açılmadan Önce Yapılan Sözleşmeler

Bu durum miras davalarında sıklıkla yaşanabilmektedir. Örneğin mirasçılardan birisi miras bırakan kişinin haberi olmadan, bırakılacak olan mirasa ilişkin (ev, arsa, iş yeri…)3. bir kişi ile yapmış olduğu sözleşme hukuki değildir ve geçerliliği bulunmamaktadır.

 Miras Açılmadan Önce Yapılan Sözleşmelerin Geçerliliği

Mirasın açılmasından önce yapılan sözleşme ile yerine getirilen edimler için geri siteme durumu oluşabilmektedir. Bu nedenle mirasın açılmasından önce mirasçılar arasında sözleşme yapılması ya da herhangi bir mirasçının farklı bir kişi ile yapacağı sözleşme için iptal durumu ortaya çıkabilmektedir.

 

Medeni Kanunun 678. Maddesi mirasın açılmasından önce yapılan sözleşmelere ilişkin hükmü içermektedir. Medeni Kanunun 678. maddesi “ mirasbırakanın katılması veya izni olmaksızın bir mirasçının henüz açılmamış bir miras hakkında diğer mirasçılar veya üçüncü kişi ile yapacağı sözleşmeler geçerli değildir. Böyle bir sözleşme gereğince yerine getirilmiş olan edimlerin geri verilmesi talep edilebilir.” şeklinde hükmetmektedir.

 

 

Mirasın açılması beklenmeden yapılan sözleşmeler ile ilgili olarak hak kaybı yaşayan bireylerin hak kaybının giderilmesi için uzman bir miras davası avukatı ile gerekli hukuki prosedürleri uygulaması önerilmektedir. Zira miras davalarında hak kaybı sıklıkla yaşanabilmekte ve bireyler yasal miras haklarını alamayabilmektedirler.

Miras Açılmadan Önce Yapılan Sözleşmelerin Geçerliliği
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Bir Cevap Yazın


üç + = 9