Miras Bırakan Kişinin Bankadaki Parası Ne Olur?

Miras bırakan kişinin vefatı sonucu söz konusu miras, yasal ve atanmış mirasçılara geçmektedir. Tüm mirasçılar payları oranında mirasta hak sahibi olurlar. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 640. maddesi uyarınca mirasçıların ortaklığı mirasın paylaşılmasına kadar sürmektedir. Miras paylaşımının yapılmasına kadar hiçbir mirasçı miras bırakan kişinin bankadaki parasına dokunamaz. Miras bırakan kişinin bankadaki parası mirasçılar arasında miras paylaşımının yapılması ile birlikte her bir mirasçının payı oranında bölüşülür.

Miras bırakacak olan kişinin vefatı ile birlikte her mirasçı mirasın paylaşımını isteme hakkına sahiptir. Mirasa ilişkin ortaklığın sürdürülmesi yönünde bir sözleşme ya da kanunen ortaklığın sürdürülmesi gerekliliği ile ilgili bir konu bulunmadığı sürece her mirasçı mirasın paylaşımını isteme hakkını kullanabilir.

Ayrıntılı bilgi için “Mirasın Paylaşımını İsteme Hakkı” makalemizi okuyabilirsiniz.

Miras Bırakan Kişinin Bankadaki Parası Ne Olur?
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

1 Comment

  • esma diyor ki:

    Merhabayın eşimin babası vefat etti bankada parası var aynı zamanda evini diğer kardeşine cok makul bir fiyata sattı tapuyu devretmişti.. Aynı zamanda eşimin annesinden de miras alacağı var
    Velhasıl şimdi kardeşi çıkarlarına ters düştüğü icin para vermek yerine dükkan almak istiyor Eşimde diğer alacağınıda alamazsam diye ses çıkarmıyor benım Görüşüm bankadaki hukuken hakkın olan paradan,tum alacağını iste yok vs derse yasal yola başvur sizce napmalı?

Bir Cevap Yazın


2 × = sekiz