Miras Davalarında Hak Kaybı

Miras süreci içerisinde yaşanılan uzlaşmazlıklar nedeniyle miras davası açmak isteyten kişilerin bu süreçte uzman bir miras avukatı tarafından hukuki yardım almaları önerilir. Zira miras davalarına konu olan uzlaşmazlıklar ile ilgili olarak yaşanabilecek hak kayıpları gerek maddi gerekse de manevi olarak zorlayıcı olabilmektedir. Diğer yandan miras davası açılacak olan konu, yasal miras hakkı, açılacak miras davasının niteliğinin tam olarak bilinmemesi, miras davasının hukuki prosedürleri gibi aşamalar doğru yönetilmediği takdirde hak kaybı yaşanma olasılığı daha da artmaktadır.

Miras Davalarında Hak Kaybı

Miras davalarında hak kaybı yaşanmasının önüne geçilebilmesinin ilk unsuru bireylerin haklarını bilmesidir. Mirastan kimin ne kadar pay alabileceği, mirasa ilişkin saklı payın ne ölçüde olduğu, hileli satışı geçersiz kılmak adına tapu iptalinin nasıl yapılacağı gibi miras sürecinde bir çok olay için bireylerin yasal haklarını ve miras hukukunu bilmeleri gerekir. Son derece karmaşık olan bu süreçlerde tutulacak miras avukatı müvekkillerinin yasal hak kaybı ile karşılaşmalarını engelleyecektir. O nedenle miras davalarında hak kaybı yaşanmak istenmiyorsa miras avukatı tutulması önerilir.

Miras avukatı aracılığı ile miras davası açılması zorunlu değildir. Ama miras davaları süreç olarak uzun ve meşakkatlidir. Ortalama 1 2 yıl süren miras davalarında bireylerin hukuki prosedürleri yanlış yerine getirmeleri onların açacakları miras davasının reddine neden olabilecektir. O yüzden miras avukatı tutmak miras davalarında önemli bir unsurdur.

Miras Davalarında Hak Kaybı
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Bir Cevap Yazın


+ altı = 13