Miras Davası Açmak İstiyorum

Miras davası açmak istiyorum diyen bireylerin bu süreçte hukuki altyapı anlamında bir hazırlık süreci yapması gerekmektedir. Miras Hukuku karmaşık ve zor bir hukuk dalıdır ve uzman bir Miras avukatı aracılığı ile miras davası açılması gerekir. Öncelikle miras davası açılabilmesi için bireylerin dava açma haklarının bulunması gerekir. Miras davası açacak kişinin Medeni Kanuna göre mirasçılık sıfatının olması gerekir. Aksi taktirde miras davası açma hakkı bulunmamaktadır. Miras bırakacak kişi (muris) size kalacak olan mirasa ilişkin yasal hakkınızda farklılık gösterebilecek bir sözleşme ya da vasiyet hazırlamış olması miras davası sürecini etkilemektedir. Miras davası açmak istiyorum diyen kişilerin veraset belgesi olması önemlidir. Veraset belgesinin olmaması durumunda tüm mirasçıların belirlenmesi gerekecektir. Bu da miras davası açısından önemli bir husustur.
Miras davası açılacak olan konu ile ilgili olarak zaman aşımı söz konusu olması durumunda bireyler sıkıntı yaşayabilmektedir. O nedenle miras davasına konu olan durumun zaman aşımına tabi olup olmadığının bilinmesi gerekir.

Miras Davası Açmak İstiyorum

Miras davası açmak istiyorum diyen kişilerin miras davası sürecini sağlıklı yürütmesi açısından uzman bir miras davası avukatı ile miras davası açması önerilmektedir. Zira miras davaları karmaşık prosedürleri nedeniyle deneyim ve bilgi gerektiren bir dava türüdür. Bireylerin kendi başlarına bu süreci yürütmeleri son derece zor olup miras davasının reddi ile karşılaşmaları olasılığı oldukça fazla olmaktadır.

Miras Davası Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Miras davası açmak isteyen kişilerin söz konusu mirasa ilişkin hak kaybını önleyebilmeleri adına tutacakları miras davası avukatı müvekkillerinin, mirastan pay alımı, mirastan mal kaçırmanın önlenmesi, mirasa ortak olma gibi konularda yasal haklarının korunmasını sağlayabilmektedir.

Miras Davası Açmak İstiyorum
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

1 Comment

  • zafer başdoğan diyor ki:

    Kayınbabam 2012 de vefat eti herhangi bir vasiyet namesi mevcut degildir.şunu biliyoruz ki: Kayınbaba saglıgında 400-450 dönüm tarlasını oldugunu söylerdi. Aynı Köyde ki köylüleri ve akrabaları da bu rakamları telavuz etiklerini biliyorum.2013 yılında veraset ilamı ile ilgili tapu müdürlüklerine mal tesbiti için başvuruda bulunduk tapu kayıtları cüzi miktarda çıktı kayınbaba bana saglıgında göstermiş oldugu tarlada yok.Daha Sonra Ögrendigimize göre mirasçıdan mal kaçırmak amaçlı baba ve oğlu başkalarına satış yaparak tekrar oglu tarafından tapuları kendi üzerine geçirdigini ögrendik. Şimdi ise Avukata vekalet verip dava açacagız. Mahkeme geriye dönük tapu kayıtlarını isterse tapu dairesi belge gizleye bilirmi.Ayrıca Bu tür davalarda parasal miktar belirmek gerekirmi arz olunur.

Bir Cevap Yazın


dokuz × = 81