Miras Davası Ne Kadar Sürer?

Miras davası açarak muris tarafından miras bırakılan malların bölüşümüne ilişkin karışıklığın ve yaşanan hak kaybının çözümünü talep eden kişilerin merak ettiği konulardan birisi de miras davasının süresi olmaktadır. Miras davası ne kadar sürer diye merak edenler açısından miras davası açılacak olan davanın türüne, davanın açılacağı mahkemenin iş yüküne,miras davası için miras davası avukatı tutulup tutulmamasına göre farklılık gösterebilmektedir.

 Miras Davası Ne Kadar Sürer?

Miras davası ne kadar sürer diyen bireylerin bu süreci kendi başlarına yürütmek istemeleri durumunda miras davası süresi 3 4 yılı bulabilirken, açılacak olan miras davasının hukuki temellere oturtulamaması durumunda davanın reddi de söz konusu olabilmektedir. Burada miras davasının en kısa sürede sonuçlanabilmesi için hukuki prosedürlerin doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Bu durumda açılacak olan miras davası türüne göre 1 ile 2 yıl arasında değişen zaman dilimlerinde sonuçlandırılabilmektedir.

 Miras Davası Ne Kadar Sürer Nasıl Kısaltılır?

Miras davası ne kadar sürer diye merak eden kişiler açısından gerek miras davası süresi gereksede mirastan pay alımına ilişkin yaşanabilecek hak kayıpları düşünüldüğünde en önemli unsur miras davası avukatı tutulması olmaktadır. Miras davası avukatı müvekkillerinin mirasta yaşanılan hak kayıplarının giderilmesini sağlamak amacıyla hizmet vermekte olup diğer yandan miras davasının en kısa sürede sonuçlanması için gerekli prosedürlerin doğru işletilmesini sağlamaktadır.

 

Miras davası süresi açısından yok yere zaman kaybı yaşamak istemeyen bireylerin bu süretçe miras davası avukatı tutmaları önerilmektedir. Açmak istediğiniz miras davasının ortalama olarak ne kadar süreceğini daha net bir şekilde öğrenmek için uzman bir miras davası avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Miras Davası Ne Kadar Sürer?
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Bir Cevap Yazın


7 + altı =