Miras Kalan Arsa İçin Ortaklığın Giderilmesi Davası

Miras kalan arsa sahipleri tarafından merak edilen konulardan birisi ortaklığın giderilmesi olmaktadır. Miras kalan arsa için ortaklığın giderilmesi adına miras kalan arsa sahiplerinin ortaklığın giderilmesi davası açmaları gerekir. Miras kalan arsa için ortaklığın giderilmesi davasını yalnızca yasal mirasçılar ve mirasçının belirlemiş olduğu tayin edilen mirasçılar açabilirler.

Miras Kalan Arsa İçin Ortaklığın Giderilmesi Davası Nasıl Olur?

Miras kalan arsa sahipleri için ortaklığın giderilmesi davası açılabilmesi belirli şartlara tabidir. Buna göre miras kalan arsa için ortaklığın giderilmesi davası açılabilmesi adına mirasın reddedilmemiş olması, mirastan feragat edilmemiş olması ve mirastan men edilmemiş olunması gerekir. Bu şartları yerine getiren kişiler miras kalan arsa için ortaklığın giderilmesi davası açabilirler.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Nasıl Açılır

Miras yoluyla edinilmiş olan arsa için ortaklığın giderilmesi davası açacak olan bireylerin bilmeleri gereken konulardan birisi de miras kalan arsanın tapu kaydının olması gerekir. Tapu kaydı olmaksızın ortaklığın giderilmesi davası açılamamaktadır. Eğer tapu kaydı yok ise öncelikli olarak bir tapu kaydı yapılmalıdır.

Miras kalan arsa ile ilgili ortaklığın giderilmesi davası açılması, mirasçılardan birisi tarafından açılabileceği gibi birden fazla mirasçının birleşerek diğer yasal mirasçılara açması ile de mümkündür.

Mirastan kalan arsa için ortaklığın giderilmesi davası açacak kişilerin bu davayı açmaları gereken yetkili mahkeme Sulh Hukuk Mahkemeleridir ve bireyler yalnızca arsanın bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemelerine ortaklığın giderilmesi davası açabilmektedirler.

Ortaklığın giderilmesi davası açacak kişilerin bu süreçte hak kaybı yaşama olasılıkları göz önüne alınırsa, miras davalarında tecrübeli bir miras avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilmektedir. Zira ortaklığın giderilmesi davası için yasal prosedürlerin tam olarak yerine getirilmemesi durumunda davanın reddi söz konusu olabilmektedir.

Miras Kalan Arsa İçin Ortaklığın Giderilmesi Davası
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Categories: Genel

Bir Cevap Yazın


sekiz × = 8