Miras Kalan Evin Satışını İsteyebilir Miyim?

Miras bırakacak olan kişinin ölümü yada gaipliği durumunda, miras yasal ve atanmış mirasçılara geçmektedir. Mirasın geçmesinden sonra miras paylaşımı yapılıncaya kadar, miras üzerindeki tüm alacak ve borçlar mirasçılar açısından bir ortaklığı ifade etmektedir. Bu ortaklık konusunda mirasçılar arasında kimi zaman anlaşmazlık çıkabilmektedir. Bu hususta çıkan uzlaşmazlıkların ortadan kaldırılması adına ortaklığın giderilmesi davası açabilmektedirler. Kanun bireylere mirasın paylaşımını isteme hakkı tanımaktadır. Mirasın paylaşımının mümkün olmadığı durumlarda hakim miras kalan evin satışına hükmedecektir. Miras kalan evin satışının istenebilmesi için miras taksiminin yapılamıyor olması gerekir. Bu durumda taraflar anlaşarak evin satışını kendi aralarında yapabilecekleri gibi, anlaşma yapılamaması durumunda mahkemece satışının gerçekleşmesini de talep edebilmektedirler.

Miras Kalan Evin Satışını İsteyebilir Miyim

Miras kalan evlin satışını isteyen kişiler, diğer mirasçılar ile uzlaşma sağlayamamaları durumunda ortaklığın giderilmesi amacıyla sulh hukuk mahkemesine izale-i şuyu davası açabilmektedirler.

 

 

Sıklıkla merak edilen diğer konular?

Miras kalan arsanın satışını isteyebilir miyim?

Miras kalan gayrimenkulun satışını nasıl yaparım?

Miras kalan dükkanın satışını nasıl isterim?

 

Miras Kalan Evin Satışını İsteyebilir Miyim?
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

1 Comment

  • Bulut Parasız diyor ki:

    Babamızdan miras kalan ev 13 yıldır paylaşılamadı.Anmemiz vefat edince ev boş kaldı.3yıldır boş.Kiraya verebilir miyim.Mirasçılardan bazılarına ulaşılamıyor.7 kardeşiz.Ağabeyimizin vefat etmesiyle onun 10 çocuğu var..Diğer taraftan annemizin üzerine kayıtlı 5100m2 arsası vardı.Bu arsayı vefatından önce ikiye bölmüş.Yarısını satiş yoluyla kardeşimizin birisine,diğer yarısını vasiyetname yoluyla diğerine bırakmak süretiyle bizleri mirasından mahrum bıraktı.Miras açıldı.%92 engelli raporu bulunmasına rağmen geçerli sayılıyor.HUKUKİ YOLDAN NASIL BİR YOL İZLEYEBİLİRİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.İKİ ÜNV.ÖĞRNCİSİ OKUTUYORUM .YARDIMLARINIZA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM….

Bir Cevap Yazın


8 × yedi =