Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Miras bırakan kişinin kalan mirasının yasal olarak paylaşımı, Miras Hukuku’nda belirlenmiş mirasçılık sırasına göre yapılmaktadır. Bu hususta bireylerin kimlerin mirasçı olduğunu, hangi mirasçının ne ölçüde pay alacağı gibi durumlar miras paylaşımı nasıl yapılır diyen kişiler açısından, mirastan alınacak bedeli belirleyecek olan unsurdur. Buna göre miras paylaşımı yapılırken 1. derece mirasçılar kalan mirası paylaşacaklardır. 1. Derece mirasçıların olmadığı durumlarda 2. derece mirasçılar onun da bulunmadığı durumlarda ise 3. derece mirasçılar mirastan pay alırlar. Mirasçılık sırasına göre kimlerin mirastan ne kadar pay alacağı hakkında detaylı bilgi almak için “mirastan kimler pay alır” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Miras paylaşımı nasıl yapılır diyen kişilerin bu süreçte Miras Hukuku’na hakim olmamaları durumunda mirasta hak kaybı yaşamaları olasılığı oldukça yüksektir. O nedenle bireylere miras sürecinde yasal haklarının korunması adına uzman bir miras avukatı tarafından destek almaları önerilir.

Miras Paylaşımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Miras paylaşımı yapılırken her kardeşin mirastan alacağı pay eşittir. Çoğu zaman miras davalarına konu olan miras anlaşmazlıkları burada çıkar. Açılan miras davaları incelendiğinde kardeşler arasında yaşanılan miras anlaşmazlıklarının oranının oldukça yüksek olduğu görülebilir. Büyük kardeşin mirastan fazla pay alması, mirastan kız çocuklarının mahrum bırakılması, mirasçılardan birisinin diğer mirasçıların haklarını gasp etmesi gibi durumlar miras davalarına sıklıkla konu olmaktadır.

Miras Paylaşımı Yapılamıyorsa Ne Olur?

Miras paylaşımı nasıl yapılır diyen kişilerin bu süreçte yaşadığı maddi ve manevi kayıplar çoğu zaman büyük olabilmektedir. Mirasa ilişkin bir kaybın giderilmesi için bireylerin yaşadıkları duruma göre farklı miras davası türleri açmaları gerekebilir. Örneğin mirastan mal kaçırma nedeniyle tapu iptal davası açılabileceği gibi, mirasın taksiminin mümkün olmadığı durumlarda ortaklığın giderilmesi davası da açılabilmektedir.

Miras paylaşımında yaşanılan anlaşmazlıkların giderilmesi mirasçılar arasında giderilemediği durumlarda miras davası açacak kişilerin yasal haklarını korumaları adına uzman bir miras avukatı tarafından alınacak olan hukuki destek onların maddi ve manevi kayıplarını telafi edebilmektedir.

Yasal Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır, Miras Paylaşımı 2015, Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır 2015, Mirasın Paylaşılması Hangi Esaslara Göre Yapılır.

Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Bir Cevap Yazın


+ bir = 2