Mirasta Yaşanılan Anlaşmazlıklar

Miras konusunda kimi zaman mirasçılar arasında anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Bu durum farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Örneğin mirasçıların mirası nasıl paylaşacağı ile ilgili yasal miras paylaşımını bilmemeleri nedeniyle anlaşmazlık çıkabileceği gibi hileli satış (muris muvazaası) nedeniyle de anlaşmazlık yaşanabilmektedir.

Mirasta Yaşanılan Anlaşmazlıklar

Mriasta yaşanılan anlaşmazlığın çözümü tarafların bu süreçte yasal haklarını koruyacak bir miras avukatı tutmaları ile mümkün olabilmektedir. Miras davalarında bireylere miras avukatı tutmaları önerilmektedir. Zira mirasta yaşanılan hak kayıpları maddi ve manevi anlamda ciddi kayıplar olabilmektedir.

Mirasta yaşanılan anlaşmazlıkların temel kaynağını mirasın taksiminin doğru bir şekilde yapılmaması oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlarda taraflar mirasın paylaşımına ilişkin ortaklığın giderilmesi davası açmaları gerekir. Örneğin miras kalan bir apartmanda hangi mirasçının hangi daireyi alacağı konusunda anlaşmazlık yaşanabilir. Ya da miras kalan bir arsada kimin ne kadar pay alacağı kadar arsanın hangi parselinin alınacağı da anlaşmazlık yaşanmasına neden olabilmektedir. Burada mirasın taksim edilmesinde sorun yaşanması alınacak paylar arasındaki değer eşitsizliğinden kaynaklanmaktadır.

Mirasta Yaşanılan Anlaşmazlıklar ve Çözümü

Mirasta yaşanılan bir başka anlaşmazlık konusu ise mirasın hileli şekilde satışından kaynaklanır. Mirasın hileli satışı kavramı; miras bırakacak olan kişinin sağlığında mirasını başka bir kişinin üzerine hileli bir şekilde devri anlamına gelir. Burada da bireyler tapu iptali davası açarak bu anlaşmazlığı giderebilirler. Tapu iptali davalarında miras bırakacak olan kişinin mirasçılardan birisine veya 3. bir kişiye gerçekleştirdiği hileli satışın iptali sağlanır.

Miras davalarına konu olan anlaşmazlıklar ile ilgili olarak bireylerin yaşayacağı hak kayıplarının önüne geçilmesi için uzman bir miras avukatı tarafından destek almaları önerilir. Her ne kadar miras avukatı tutulması zorunlu olmasa bile bireylerin tutacakları miras avukatı onların maddi ve manevi kayıplarını telafi açısından oldukça önemlidir.

Mirasta Yaşanılan Anlaşmazlıklar
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

1 Comment

  • aynur diyor ki:

    merhaba
    babadan kalan findik bahcesi ve 2katli ev var mirasci 12 kardes ve anne var. anlasmazlik durumumuz var mahkeme yolu ile satis icin dava acmak istiyorum tek mirasci nin acmasiyla dava baslarmi baslarsa ne.kadar surer ve masraflar banami ait olur

Bir Cevap Yazın


altı − = 4