Mirastaki Payımı Nasıl Alırım?

Mirasçılar açısından merak edilen konulardan birisi de mirastaki payımı nasıl alırım konusu olmaktadır. Mirastan payımı nasıl alırım diyen bireylerin açısından mirasın paylaşımını isteme hakları bulunmaktadır. Bunun dışında mirastan payını alamayan, mirastan eksik pay alan, mirasta hileli bir işlem olduğunu düşünen, muvazaalı bir satışın yapıldığı gibi durumlarda, mirastaki yasal hakların kaybı söz konusu olmaktadır. Bu noktada mirastaki payımı nasıl alırım diyen bireylerin hukuki temelde haklarını koruması ve savunması gerekir.

 Mirastaki Payımı Nasıl Alırım

Kendisine kalan mirasa ilişkin kay kaybına uğrayan bireyler açacakları miras davası ile yasal haklarını koruyabilirler. Miras davası genel bir kavramdır. Esas olarak bireyin mirasa ilişkin nasıl bir hak kaybı yaşadığı ve hangi davayı açması gerektiği bilinmelidir. Örneğin miras bırakan kişinin hileli satış ile mirası farklı bir mirasçının üzerine geçirmesi durumunda, mirastan mal kaçırma nedeniyle tapu iptali davası açılmalıdır. Bunun gibi bir çok farklı dava türü mirasa ilişkin hak kayıplarının önlenmesi adına açılabilmektedir. Bireylerin öncelikle nasıl bir hak kaybı ile karşılaştığını ve hangi dava ile bu durumun giderileceğini bilmesi gerekir.

 

Bu noktada bireylerin uzman bir miras davası avukatı (miras hukuku avukatı) ile iletişime geçerek hukuku yardım alması önerilmektedir. Zira miras davalarında hak kaybı sıklıkla yaşanmakta ve bu kayıplar maddi anlamda oldukça yüksek değerlere sahip olabilmektedir. O yüzden bu kaybın giderilmesi adına bireylerin uzman bir miras davası avukatı (miras hukuku avukatı) tarafından destek almaları önem arz etmektedir.

Mirastaki Payımı Nasıl Alırım?
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Bir Cevap Yazın


− iki = 3