Mirastan Kimler Pay Alabilir?

Mirastan pay alacak kişiler açısından mirasçılık sırası esas unsurdur. Mirasçı statüsünde olacak kişiler kanunda sırasıyla belirlenmektedir. Mirastan kimler pay alabilir diyen kişilerin mirasçılık statüsünü doğru belirlemeleri gerekir. Miras konularında çoğu zaman hak kayıpları yaşanmaktadır. Genel olarak bireyler miras bırakırken karışıklığa neden olabilecek durumlar ortaya çıkabilmektedir. Örneğin miras bırakacak kişinin çocuklardan birisine ölmeden önce fazladan bir gayrimenkul bırakabilmektedir. Bu gibi durumlar mirasçılar açısından sorun teşkil edebilmektedir. O nedenle bireyler bu süreçte tapu iptali davası açmak istemektedirler.

Mirastan Kimler Pay Alabilir?

Mirastan kimler pay alabilir diye merak eden kişilerin bu süreçte yasal haklarını korumaları önemlidir zira bir çok kişi mirastan ne kadar pay alabileceği konusunda hukuki bilgiye sahip olmaması nedeniyle hak kaybı yaşamaktadırlar. Mirastan kimler pay alabilir diyen kişiler yasal mirasçıları öğrenmek için veraset ilamı alabilirler. Veraset ilamı noterlerden ya da Sulh Hukuk Mahkemesinden alınabilir bir belgedir. Veraset ilamı içerisinde yasal olarak mirasçıların kimler olduğu ve mirastan alacakları paylar belirlenmiştir. Lakin veraset ilamı belgesinde de kimi zaman yanlışlıklar olabilmektedir.

Mirastan Alınacak Pay Hakkında

Mirastan kimlerin pay alabileceği konularında sıklıkla yaşanılan hak kayıpları bireylere maddi anlamda bir kayba neden olmaktadır. Böylesi bir kayıp ile karşılaşılmaması için bireylerin hukuki haklarını ve prosedürleri doğru bir şekilde yerine getirmeleri gerekmektedir ki bu konu uzmanlık ve deneyim gerektiren konulardır.

Mirastan kimler pay alabilir diye merak eden kişilerin bu süreçte uzman bir miras davası avukatı ile görüşerek yasal haklarının ne olduğu, haklarının korunması adına ne yapılması gerektiği gibi konular hakkında bilgi alması önerilmektedir. Miras davası avukatları, miras paylaşımı, miras kalan kişilerin hak kaybına uğramaması, miras konusunda hak kayıplarının önüne geçilmesi ya da hak kayıplarının giderilmesi gibi konularda hizmet vermektedir.

Mirastan Kimler Pay Alabilir?
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

2 Comments

  • […] Mirastan pay alacak kişiler yasal mirasçılar ve atanmış mirasçılardır. Her iki mirasçı türü de mirasın reddi haklarını kullanabilmektedir. Yasal mirasçılar ya da atanmış mirasçılar murisin vefatı durumunda mirası kabul etmiş sayılacaklardır. Mirasın reddi için mirasçıların açık bir şekilde mirasın reddi beyanında bulunmaları, mirasın reddi için esas unsurdur. Mirasın reddi ile ilgili düzenleme, 4721 sayılı Medeni Kanunun 605. maddesinde yer almaktadır. […]

  • […] ve hangi mirasçının ne kadar pay alabileceği ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için “Mirastan Kimler Pay Alabilir” başlıklı makalemizi […]

Bir Cevap Yazın


altı + 5 =