Mirastan Ne Kadar Pay Alınacağı Nasıl Belirlenir?

Miras bırakacak kişinin mirasından kimlerin ne kadar pay alacağına ilişkin belge veraset ilamı olarak adlandırılmaktadır. Bireyler kalan mirastan ne kadar pay alacaklarını öğrenmek için veraset ilamı alabilirler. Veraset ilamı, mirasçıların kimler olduğu ve hangi mirasçının ne kadar pay alacağı bilgilerini içeren bir belgedir. Veraset ilamı için bir itiraz olmadığı sürece belgede yer alan mirasçılar ve payları geçerlidir. Fakat kimi zaman mirasçılara ve mirastan alınacak olan paya ilişkin itirazlar söz konusu olabilmektedir. Veraset ilamı içerisinde yer alan bilgilere ilişkin hak kaybı olduğuna inanan bireylerin dava açmaları gereken yetkili mahkeme Sulh Hukuk Mahkemeleri olmaktadır.

 Mirastan Ne Kadar Pay Alınacağı Nasıl Belirlenir?

Veraset ilamı içerisinde mirasçılar ve hangi mirasçının ne kadar payı olduğu gösterilmektedir. Bu pay mirastan alınacak olan miktarı belirlemesi açısından önemlidir. Örneğin miras bırakacak kişi üzerine olan bir gayrimenkulün nasıl paylaşılacağına ilişkin mirasçıların payları veraset ilamı içerisinde mevcuttur. Ya da miras bırakacak kişinin banka da bulunan parasının hangi oranda bölüşüleceği veraset ilamı içerisinde gösterilmektedir.

 Mirastan Ne Kadar Pay Alınacağı Hesaplaması

Mirastan ne kadar pay alacağını merak eden bireylerin veraset ilamı almaları gereken yerler noter ve sulh hukuk mahkemeleridir. Sulh hukuk mahkemesine başvuru yaparak veraset ilamı almak isteyen kişiler, bu konuda hazırlanacak bir dilekçe ile başvurularını tamamlayabilirler. Mirastan ne kadar pay alacağını merak eden kişilerin veraset ilamı alabilecekleri bir diğer yer ise noter olmaktadır. Veraset ilamı alınması adına noterler daha hızlı bir yöntem olabilmekle birlikte kimi zaman, bilirkişi incelemesi gereken ve ya da tanık dinlenmesi gereken durumlar nedeniyle veraset ilamı noterler tarafından verilemeyebilmektedir. O nedenle yapılacak başvuru ile veraset ilamı Sulh Hukuk Mahkemelerince alınması daha sağlıklı olacaktır.

 

Mirastan ne kadar pay alacağım diye merak eden kişilerin bu süreçte hukuki destek almaları hak kaybı yaşamamaları adına önemlidir. Miras sürecinde bireylerin miras davası avukatı tarafından alacakları destek sayesinde olası hak kayıplarının önüne geçilmesi söz konusudur. Miras davalarında maddi anlamda kayıpların çok olması bireylerin miras davası avukatı tutmaları ihtiyacını da arttırmaktadır.

Mirastan Ne Kadar Pay Alınacağı Nasıl Belirlenir?
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Bir Cevap Yazın


yedi − 3 =