Nikahsız Eşin ve Evlilik Dışı Çocuğun Miras Hakkı Nedir?

Miras hukuku ve miras davaları ile ilgili en önemli konulardan birisi kimlerin mirasçı olduğu ve mirastan kimlerin ne kadar pay alacağıdır. Kimlerin mirasçı olduğu mirasçılık sırası diğer adıyla zümre sistemine göre belirlenmektedir. Buna göre nikahlı eş ve nikahlı eşten olan çocuklar zümre sistemi içerisinde yer aldığından onların yasal miras hakları vardır. Nikahsız eş ve evlilik dışı çocuğun miras hakkı ile ilgili merak edilen konular ise şu şekilde sıralanabilir; nikahsız eş ve evlilik dışı çocukların miras hakkı var mıdır, nikahsız eşin ve evlilik dışı çocuğun mirastan pay alabilmesi için ne gereklidir, nikahsız eş ve evlilik dışı çocuk mirası nasıl alabilir…

 Nikahsız Eşin ve Evlilik Dışı Çocuğun Miras Hakkı Nedir

 Nikahsız Eşin Miras Hakkı

Nikahsız eş miras davaları ile ilgili olarak miras hukuku içerisinde belirlenmiş hiçbir zümreye ait değildir. Bu nedenle nikahsız eşin mirasçı olabilmesi için ya vasiyetname olması ya da ölüme bağlı bir tasarruf olması gerekir. Miras bırakacak olan kişinin hazırlayacağı vasiyetname ile birlikte nikahsız eş mirastan pay alabilmektedir. Bir diğer seçenek ise ölüme bağlı tasarruftur. Ölüme bağlı tasarruftan kasıt ölünceye kadar bakma sözleşmesi gibi bir tasarruftur. Nikahsız eşin miras hakkı sözleşme ile mümkün olduğundan nikahsız eşin saklı miras payı bulunmamaktadır.

Evlilik Dışı Çocuğun Miras Hakkı

Evlilik dışı çocuğun miras hakkı, mirası bırakacak olan kişinin evlilik dışı çocuğu tanıması ya da babalık davası ile evlilik dışı çocuğa soy bağı kurulması sonucu olmaktadır. Evlilik dışı çocuğun soy bağı annenin doğum yapması neticesinde otomatik olarak anne ile kurulmakta olup, baba ile soy bağı kurulması evlilik dışı çocuğun miras hakkını elde etmesi için gerekli unsurlardan birisidir. Bunun dışında miras bırakacak olan baba ölüme bağlı bir tasarruf ile de çocuğu tanıdığını beyan edebilmektedir. Bu yol ile de evlilik dışı çocuk miras hakkı elde edebilmektedir.

 

Babalık davası, miras bırakan kişinin vefatından sonra da açılabilmektedir. Miras bırakan kişinin vefatının ardından açılacak olan babalık davalarında, miras bırakan kişiyi mirasçıları temsil etmektedir. Babalık davalarında soy bağının ispatı ile evlilik dışı çocuk miras hakkına sahip olur ve mirastan pay alır fakat açılacak babalık davası sonucu soy bağının ispatı yapılamaz ise babalık davası reddedilir ve evlilik dışı çocuğunu miras hakkı bulunmaz.

Nikahsız Eşin ve Evlilik Dışı Çocuğun Miras Hakkı Nedir?
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

1 Comment

  • MEHMET İNCE diyor ki:

    annem vefat etmiştir. aka bilinden babam da vefat etmiştir. annem babam in imam nikahlı eşidir. Hiç nikahına girememiş yaşı küçük olmasından dolayı, 2 yıl sonra diğer 2.annemi almış, nikâhında ona yapmış ama 54 yıl birlikte evlilik yaptılar 2 evli olarak şuanda diğer 2.annem er hakkı alıyor ondan olan çocuklarda alacak fakat biz bu er hakkından muaf kalmışız bulunuyoruz, biz babamızdan annemize er hakkı talep ediyoruz alabilir miyiz bir mağdur olarak.

Bir Cevap Yazın


dört + = 11