Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi

Miras bırakacak kişinin mirası ile ilgili her türlü mirası birisine bırakma tasarrufu kendisine Medeni Kanun tarafından tanınan haklardan birisidir. Bu tasarruf içerisinde mal varlığını mirasçılara bırakma ve ya 3. bir kişiye bırakma hakkı murise verilmiştir. Buna göre Borçlar Kanunu madde 611 kapsamında bir kişi, ölünceye kadar kendisine bakılması karşılığında mal varlığının tamamını veya bir kısmını mirasçılara veyahut 3. bir kişiye bırakabilmektedir. Bu hususta yapılan sözleşmeye de önünceye kadar bakım sözleşmesi ya da ölünceye kadar bakma sözleşmesi denilmektedir.

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi

Söz konusu ölünceye kadar bakma sözleşmesi kapsamında tarafların sorumlulukları vardır. Buna göre mal varlığı olan birey ölünceye kadar bakma sonucunda ölünceye kadar bakma sözleşmesi içerisinde yer alan değeri bakım yapan kişiye borçlanmaktadır. Bunun karşılığında ölünceye kadar bakım sorumluluğu da mal bırakılacak kişidedir.

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Ölünceye kadar bakma sözleşmesi belirli şartlar dahilinde yapılmaktadır. Söz konusu ölünceye kadar bakma sözleşmesi ancak noter huzurunda veya Sulh Hukuk Hakimi önünde düzenlenebilmektedir. Genellikle ölünceye kadar bakma sözleşmesini bireyler noter huzurunda yapmaktadırlar. 2 şahit ile birlikte notere gidilerek ölünceye kadar bakma sözleşmesi yapılabilmektedir. Bu sözleşme ciddi bir öneme sahip olacağından dolayı bu konuda hukuki destek almak ileride yaşanabilecek hak kayıplarını önleyecektir. O nedenle bireylere ölünceye kadar bakma sözleşmesi hazırlanırken uzman bir miras davası avukatı ile görüşmeleri önerilmektedir.

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi Kapsamı Nedir?

Ölünceye kadar bakma sözleşmesi yapan taraflardan mal değeri bırakacak olan kişi bakım yapacak kişiye bu malı borçlandırmaktadır. O halde bakım yapan kişinin kendisini garantiye almak için bu mal değeri üzerinde ipotek veya rehin hakkı bulunmaktadır.. Diğer yandan Ölünceye kadar bakma sorumluluğu olan kişi, bakacağı kişiye kendi aile ferdi gibi özen göstermekle yükümlüdür. Bu durumda bakım yapacak olan birey, bakmakla yükümlü olduğu kişinin sağlık, beslenme, temizlik gibi önemli ihtiyaçlarını titizlikle yerine getirmek zorundadır.

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Bir Cevap Yazın


− 3 = dört