Sağ Kalan Eşin Mirastan Alacağı Pay Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Miras davaları ile ilgili olarak en sık karşılaşılan durum bireylerin mirastan ne kadar pay alacağı konusunda yaşanılan hak kayıpları olmaktadır. O nedenle sağ kalan eş mirastan ne kadar pay alır, mirasta eşin payı ne kadar olur, miras bölüşümünde eş ne kadar alır Hangi mirasçının mirastan ne kadar pay alacağı ile ilgili olarak bu makalemizde sağ kalan eşin mirastan alacağı paya ilişkin bilgiler aktaracağız.

 Sağ Kalan Eşin Mirastan Alacağı Pay Nedir

Miras Hukuku’nda mirasa ilişkin paylaşımın mirasçılık sırası ya da diğer adıyla zümre sistemine göre yapıldığını daha önceki makalelerimizde belirtmiştir. Buna göre miras bırakan kişinin çocukları ve torunları ilk zümre, miras bırakanın annesi-babası kardeşleri ve onların çocukları ikinci zümreyi, miras bırakan kişinin büyük anne ve büyük babası ile onların altsoyları (yani miras bırakan kişinin amca,dayı,hala,teyzesi ve onların alt soyları) 3. zümreyi oluşturmaktadır. Sağ kalan eş hiçbir zümre içerisinde yer almaz. Mirasın paylaşımı yapılırken varsa öncelikle vasiyetnameye göre mirasta saklı paylara dokunulmayacak şekilde paylaşım yapılır. Eğer vasiyetname yok ise miras paylaşımı yapılırken sağ kalan eşin mirastan ne kadar pay alacağı kimler ile birlikte mirasçı olduğuna göre yani hangi zümre ile mirasçı olduğuna göre farklılık gösterecektir.

 Sağ Kalan Eşin Mirastan Alacağı Pay Nasıl Belirlenir?

Mirasta sağ kalan eşin payının ne olacağı merak edilirken, önce kimlerin yasal mirasçı olduğuna bakılmalıdır. Sağ kalan eş miras bırakan kişinin alt soyu ile birlikte mirasçı ise (yani miras bırakan kişinin çocukları ve torunları) sağ kalan eşin mirastan alacağı pay mirasın ¼ ü kadar olmaktadır. Kalan ¾ diğer mirasçılar arasında paylaşılmaktadır. Sağ kalan eş miras bırakan kişinin anne baba ve kardeşleri ile birlikte mirasçı konumundaysa eşin payı 1/2 oranında olmaktadır. Sağ kalan eşin birlikte mirasçı olduğu kişiler miras bırakan kişinin büyükanne büyükbaba amca hala teyze dayı gibi 3. zümreye ait kişiler olması durumunda ise sağ kalan eşin mirastan alacağı pay ¾ oranında olmaktadır. Sağ kalan eşin mirastan alacağı pay Miras hukuku içerisinde bu şekilde düzenlenmiştir.

 Eş Mirastan Ne Kadar Pay Alır?

Diğer yandan belirtmek gerekir ki, mirastan pay alınabilmesi için eşin resmi nikahlı olması gerekir. Yani hayat arkadaşlığı, imam nikahlı eş, sevgili gibi kişiler miras bırakan kişinin mirasından pay alamamaktadırlar.

 

Sağ kalan eşin miras payı ile ilgili olarak merak edilen konular şu şekilde sıralanabilmektedir;

Sağ kalan eşin miras hakkı

Sağ kalan eşin miras paylaşımı

Sağ kalan eşin mirastan alacağı pay

Sağ kalan eşin miras hissesi

Sağ Kalan Eşin Mirastan Alacağı Pay Nedir ve Nasıl Belirlenir?
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Bir Cevap Yazın


altı − = 1