Tenkis Davası nasıl Açılır?

Tenkis Nedir Mirasta Tenkis Davası Nasıl Açılır?

Mirasta saklı pay sahibi mirasçılar, murisin (miras bırakanın) tasarruf edebileceği kısmı aşan tasarruflarının tenkisini talep edebilmektedirler. Türk Medeni Kanunu 560. Maddesi hükmüne göre tenkis davası açılma hakkı mirasçılara tanınmaktadır. Söz konusu kanuna göre, miras bırakacak olan kişi sağlığında mal varlığı üzerinde tasarruf hakkına sahiptir. Ancak saklı pay oranında mirasçıların hakları da korunmaktadır. Bu noktada miras bırakacak olan kişinin saklı pay oranını aşan şekilde tasarrufta bulunması durumunda mirasçılar tenkis davası açabilmektedirler.

Ölüme bağlı tasarruflarda örneğin ölünceye kadar bakma sözleşmelerinde, mirasçıların saklı paylarının aşılması gibi bir durum söz konusu ise bu saklı payı aşan oranlar tenkis davasına konu olmaktadır. Türk Medeni Kanunu 561. maddesinde murisin tasarruf edilebilir kısmı aşan kazandırmalarının tenkis davasına konu olacağı vurgulanmaktadır.

Tenkis Nasıl Yapılır?

Tenkis, miras bırakan kişinin isteğinin farklı olduğu tasarruftan anlaşılmadıkça, mirasçı atama yöntemiyle ya da diğer ölüme bağlı tasarruflarla elde edilmiş olan kazandırmaların hepsinde orantılı olarak yapılmaktadır. Türk Medeni Kanunu’nun 563. maddesi de bu konudaki hükümleri içerir.

 

Tenkis Davası Nerede Açılır?

Tenkis davası açmak isteyen bireyler açısından tenkis davası, miras bırakan kişinin son ikamet adresinin bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesine açılmalıdır.

 

Tenkis Davalarında Zaman Aşımı Var Mıdır?

Tenkis davası açacak bireyler açısından bu süreçte davanın açılabilmesi için saklı paylarının zarara uğradığını öğrenen mirasçılar bu olayın öğrenilmesinden itibaren 1 yıl içerisinde tenkis davası açabilirler. Diğer yandan vasiyetnamenin açılmasının üzerinden 10 yıl geçmiş ise tenkis davası açılamamaktadır.

Tenkis Davası nasıl Açılır?
  • 0.00 / 5 5
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

1 Comment

  • fuat diyor ki:

    iyi günler. 1992 de babam 2 dönümlük bir arazi aldı. 1998 yılında annem vefat etti 2000 yılında babam tekrar evlendi. 2005 yılında babam 2 dönümlük arazinin 500 mt2 sattı . bu yılda imar geldiğinden babam müteahhitle anlaşmış ve bizden gizliyor.bizim dava açma hakkımız var mı?(tenkis davası vb.) tapu babamın üstüne diye biliyoruz. dava açmak için nasıl bir yol izlemeliyiz? yardımcı olur musunuz lütfen

Bir Cevap Yazın


bir − = 0